• Telefon 0232 737 5657

BEBEK BAKIM İŞLEMLERİ

 Ana Sayfa / Sayfalar / BEBEK BAKIM İŞLEMLERİ

GÖZ BAKIMI

Malzemeler: Temiz gazlı bez veya tülbent/pamuk, önceden kaynatılmış soğutulmuş ılık su

Bakım İşlemi: Öncelikle eller sabun ve su ile iyice yıkanmalı. Temiz gazlı bez suyla ıslatıldıktan sonra hafifçe sıkılıp bir göz içten dışa doğru bir kez silinmeli. Başka bir temiz bezle diğer göze aynı işlem uygulanır. İşlem tekrarlanacaksa bez yenilenmeli.

*Gözde kızarıklık, çapaklanma bulgular varsa doktora başvurulmalıdır.

GÖBEK BAKIMI

Malzemeler: Temiz gazlı bez

Bakım İşlemi: Kuru ve temiz gazlı bez ile göbek kordonu kapatılır.

*Kesinlikle alkol, antibiyotikli merhem, batikon gibi şeyler kullanılması önerilmemektedir.

*Göbek genelde 6-10 gün içinde kuruyup düşer. Göbek nemli kalırsa yumuşar ve düşme zamanı uzar. Bu nedenle göbek banyodan sonra hemen kurulanmalıdır.

*Göbekte enfeksiyon, kanama, akıntı varsa doktora başvurulmalıdır.

*Göbek bakımı göbek kordonu düştükten sonraki 1-2 gün daha devam etmelidir.

KULAK BAKIMI

Malzemeler: Temiz gazlı bez/pamuk/tülbent, önceden kaynatılmış soğutulmuş ılık su.(Kulak pamuğu önerilmemektedir.)

Bakım işlemi: Eller sabun ve su ile iyice yıkanmalıdır. Pamuk suyla ıslatılıp hafif sıkıldıktan sonra kulak deliğinin etrafından başlayıp kulak kıvrımlarına doğru temizlenmelidir. Kesinlikle kulak deliğinin içi herhangi bir bez veya çubuk ile temizlenmemelidir.

*Kulakta akıntı, kızarıklık varsa doktora başvurulmalıdır.

*Bebeklerde ileri derece işitme kaybı oranı 1/1000 iken, bu orana hafif ve orta işitme kayıpları eklendiğinde ortalama 6/1000 olur. Bu nedenle tüm yeni doğanlarda işitme testi yapılmalıdır.

AĞIZ BAKIMI

Malzemeler: Temiz gazlı bez/tülbent,önceden kaynatılmış soğutulmuş ılık su.

*Bebekte pamukçuk varsa bir çay bardağına 1 çay kaşığı toz karbonat katılarak suyu hazırlayabilirsiniz.

Bakım işlemi: Önce eller sabun ve su ile iyice yıkanır.Tırnaklar uzun olmamalıdır.Gazlı bez suyla ıslatıldıktan sonra hafifçe sıkılıp serçe parmağa sarılır.Parmak bebeğin dudağına değdirilerek ağzı açılır.Sonra dil üstü,yanak ve damaklar hafifçe silinir.Bu işlemi günde 1-2 kez tekrarlamak yeterlidir.

*Bebeğin dilde, yanakta(yanaklarda) beyaz noktalar varsa mutlaka pamukçuk düşünülmeli ve doktora başvurulmalıdır.

***AĞIZ BAKIMI BEBEĞİN BESLENMESİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.

BURUN TIKANIKLIĞI

Malzemeler: Serum fizyolojik/burun damlası/burun spreyi,puvar veya ağız ile çalışan burun aspiratörü.

Bakım işlemi: Eller sabun ve su ile iyice yıkanmalıdır.Bebeğin burnundaki sekresyonlar serum fizyolojik/burun damlası/burun spreyi ile yumuşatıldıktan sonra aspiratör ile temizlenmelidir.

*Bu işlem duruma göre gün içinde 1-6 defa tekrarlanabilir.

*Burun bakımı özellikle beslenmeden ve uyumadan önce yapılmalıdır.

BEBEK BANYOSU

Malzemeler: Yumuşak lif, bebek şampuanı,leğen/küvet,küvet filesi,su termometresi,33 derece sıcaklığında su.

Vücudun boyun altı ön kısmının yıkanması: Bebek sol kol ile boynunun arka kısmından boynunu da destekleyecek şekilde sol kolundan tutulmalıdır. Ardından bebek bir miktar su dolu kaba(1/3) oturtulur.bebeğin boyun ön kısmı yumuşak lif ya da sünger ile yıkanır.

Vücudun boyun altı arka kısmının yıkanması: Bebek sol kolunuz göğüs ön kısmından vücudu destekleyecek şekilde sağ kolundan tutulmalıdır.Ardından bebek bir miktar su dolu kaba (1/3) oturtulur ve yumuşak lif ya da sünger ile yıkanır.

Baş kısmının yıkanması: Bebeklerde en çok ısı kaybı baş bölgesinden olduğu için baş yıkama işlemi en sona bırakılmalıdır.Bebek sol kolunuz göğüs ön kısmından vücudu destekleyecek şekilde sağ kolundan tutulmalıdır.Ardından bebek bir miktar su dolu kaba (1/3) oturtulur.Bebeğin ağız ve burun kısmı aşağıya bakacak şekilde hızlıca yıkanır.

Kurulama işlemi: Bebek banyodan hemen sonra serili halde bulunan sıcak havluya yatırılır. Baş kısmından başlanarak kurulanır.Altındaki ıslak havlu değiştirilip kıyafetleri giydirilebilir.

*Bebek banyodan sonra daha rahat ve huzurlu uyur.

*Bebeğin kusmaması için banyo işlemi beslenmeden önce yapılmalıdır.

BEBEK ODASI VE ISISI

Oda sıcaklığı ve nem: Bebeğin oda sıcaklığı 21-24 derece arasında olmalıdır. Bu sıcaklık bebeğin rahat uyuması, aşırı terlemesi ve isilik gelişmemesi için en ideal sıcaklıktır. Oda gereksiz yere aşırı nemlendirilmemelidir.

Duvarlar: Duvarlar yıkanabilir boya veya duvar kâğıtları ile kaplı sade olmalıdır. Oda sık sık havalandırılmalıdır.

Yatak: Orta sertlikteki yataklar ve pamuk içeren yastık yorganlar tercih edilmelidir.

*Anne ve bebek ayrı yataklarda yatmalıdır.

*En ideal uyku pozisyonu sırt üstü veya yandır(Yan pozisyonda bebek yalnız bırakılmamalıdır).1 yaşından önce yastık veya yorgan kullanılmamalıdır. Bebeğin başı yatak başucundan uzak olmalı ve yatakta sivri köşe, küçük oyuncaklar bulunmamalıdır.

ALT BEZİ DEĞİŞTİRME

**Bebek her altını ıslattığında veya kirlettiğinde en kısa zamanda altı değiştirilmelidir. Bebek bezi uzun süre değiştirilmediğinde pişiğe ve huzursuzluğa neden olur.

Malzemeler: Pamuk, temiz su, bebek bezi(alkol içeren ıslak mendiller kesinlikle kullanılmamalıdır.)

Erkek bebekte değiştirme işlemi: Bebek sırt üstü yatırıldıktan sona kirli bez çıkarılmalı ve ardından ıslak pamuk ile en temiz bölgeden en kirli bölgeye doğru tek seferde silinir. Bebeğin penisi hafifçe sıvazlanarak sırayla skrotum ,anal bölge ve arka kıvrımlar temizlenmeli ve yeni bezi bağlanmalıdır.

Kız bebekte alt değiştirme işlemi: Bebek sırt üstü yatırıldıktan sonra kirli bez çıkarılmalıdır. Ardından ıslak pamukla temiz bölge olan öndeki kasıklardan arkaya doğru tek seferde silinmelidir. Sırayla önden arkaya olacak şekilde genital bölge,anal bölge ve arka kıvrımlar temizlenmeli ve yeni bez bağlanmalı.

**Bebeğin kusmaması için bez değiştirme işlemi beslenmeden önce yapılmalıdır.

**Bebeğin altı çok kirlenmişse belden aşağısı ılık su ile yıkanmalıdır. Yıkama işleminden sonra kendi kendine kurumasını beklemek tahriş riskini azaltır.

TIRNAK BAKIMI

**İlk 1-2 aya kadar bebeklerin tırnakları yumuşaktır ve genelde kendiliğinde yırtılıp kopar. Bu nedenle kesilmemelidir.Bebeğin yüzünü tırmalamaması için bebeğe ilk 2 ay eldiven giydirilmelidir.

CİLT BAKIMI

**Ciltleri hassas olduğundan gereğinde bebek sık sık yıkanmalı ve gereğinde bebek yağları ile cilt nemlendirilmelidir.

**Bezi ve iç çamaşırları sık sık değiştirilmelidir.

**Oda sıcaklığı 24 derecenin üstünde olmamalı, aksi halde ciddi pişik ve isiliğe neden olur.

**Bebeklerde sıcaklığa bağlı isilik gelişirse bebeğe banyo yaptırılmalı ve üstü açık bırakılmalıdır.